Boys AP All-State team announced - WAOW - Newsline 9, Wausau News, Weather, Sports

Boys AP All-State team announced

Posted:

Eds: With: BKH--AP All-State.

By The Associated Press

 

The Associated Press 2010 All-State team, as selected by a statewide panel of Wisconsin media members:

PLAYER OF THE YEAR

T.J. Bray, Waukesha Catholic Memorial

COACH OF THE YEAR

Bob Haffele, Randolph

FIRST TEAM

T.J. Bray, 6-4, Sr., Catholic Memorial (unanimous)

Vander Blue, 6-3, Sr., Madison Memorial (unanimous)

Marquis Mason, 6-4, Sr., Madison East (unanimous)

Ben Mills, 7-1, Sr., Arrowhead

Josh Gasser, 6-4, Sr., Port Washington

SECOND TEAM

Flavien Davis, 6-5, Sr., Wisconsin Lutheran

Jean-Pierre Tokoto, 6-6, So., Menomonee Falls

Steve McWhorter, 6-2, Sr., Racine St. Catherine's

Kyle Kelm, 6-9, Sr., Randolph

Jordan Mach, 6-3, Sr., Antigo

THIRD TEAM

Elgin Cook, 6-6, Jr., Milwaukee Hamilton

Chip Rank, 6-6, Sr., Cedarburg

Donnie Hissa, 6-8, Sr., Northwestern

Paul Jesperson, 6-7, Jr., Merrill

Austin Armga, 6-3, Sr., Waupun

FOURTH TEAM

Evan Richard, 6-2, Sr., Cuba City

Ryan Sygulla, 6-3, Sr., Whitehall

Jake Schalow, 6-4, Sr., Kaukauna

Brandon Gries, 6-0, Sr., Kiel

Josh Cameron, 6-0, Sr., Racine Park

HONORABLE MENTIONS

Troy Huff, Sr., Brookfield Academy

Chim Kadima, Sr., Milwaukee Lutheran

John Kopriva, Jr, Milwaukee Marquette

Charles Lee, Jr., Milwaukee Hamilton

Derek Schell, Sr., Catholic Memorial

Mitch Sperka, Sr., New Berlin Eisenhower

Reid Koenen, Sr., Racine Prairie

Beau Steffens, Sr., Waterford

Tre Edwards, Sr., Racine Park

Nick Romanowski, Jr., Franklin

Michael Boos, Sr., Sun Prairie

K.J. Evans, Sr., Beloit Memorial

Nimrod Hilliard IV, Jr., Madison East

Kevin Hurd, Sr., Portage

Nick Melton, Sr., Orfordville Parkview

Alex Erickson, Jr., Darlington

Dustin Helmenstine, Sr., Wisconsin Heights

Logan Johnson, Sr., Barneveld

Cody Odegaard, Sr., Poynette

J.J. Panoske, Sr., Brodhead

Nick Arenz, So., Onalaska

Luke Collom, Jr., Gale-Ettrick-Trempealeau

Trevor Jorgenson, Jr., La Crosse Logan

Bronson Koenig, Fr., La Crosse Aquinas

Hank Kujak, Jr., Blair-Taylor

Joel Lindberg, Jr., Superior

Jordan Reetz, Sr., Fall Creek

Daulton Levra, Sr., Hurley

Adam Ganske, Sr., Eau Claire Regis

Spencer Tollefson, Sr., Eau Claire Memorial

Brandon Pritzl, Sr., De Pere

Trevor Hass, Sr., New London

Calahan Skogman, Jr., Seymour

Kevin Levandoski, Sr., Appleton West

Austin Ryf, Jr., Winneconne

Cody Hanke, Jr., Marathon

Nathan Piel, Sr., Wausau West

Luke Heller, So., D.C. Everest

Justin Sinz, Sr., Edgar

Daniel Petkau, Jr., Rib Lake

Brad Brooks, Sr. Green Lake

Taylor Cameron, Sr. Oshkosh North

Sam Dekker, So. Sheboygan Area Lutheran

Cody Jackson, Sr. Winnebago Lutheran

Lee Veldkamp, Sr. Sheboygan County Christian

(Copyright 2010 by The Associated Press. All Rights Reserved.)

The Associated Press 2010 All-State team

Powered by Frankly