Boys' AP All-State teams announced - WAOW - Newsline 9, Wausau News, Weather, Sports

Boys' AP All-State teams announced

Posted:

 

The 2012 Associated Press Wisconsin boys' basketball all-state team, as voted on by a statewide panel of media members:

   PLAYER OF THE YEAR

   Sam Dekker, Sheboygan Lutheran

   COACH OF THE YEAR

   Steve Showalter, Germantown

   FIRST TEAM

   Sam Dekker, 6-8, sr., Sheboygan Lutheran (unanimous)

   Zak Showalter, 6-3, sr., Germantown. (unanimous)

   J.P. Tokoto, 6-6, sr., Menomonee Falls

   Jordan Fouse, 6-7 sr., Racine St. Catherine's

   Matt Thomas, 6-4, jr., Onalaska

   SECOND TEAM

   Kevon Looney, 6-8, so., Milwaukee Hamilton

   Duane Wilson, 6-3, jr., Whitefish Bay Dominican

   Ty Demuth, 6-3, sr., Racine Lutheran

   Nick Fuller, 6-6, jr., Sun Prairie

   Luke Heller, 6-6, sr., D.C. Everest

   THIRD TEAM

   Carrington Love, 6-1, sr., Milwaukee Pius

   Jamall Taylor, 6-3, sr., Whitefish Bay Dominican

   Cory Vaassen, 6-3, sr., Cuba City

   Tyson Kalien, 6-2 sr., Chippewa Falls

   Brett VandenBergh, 6-6, sr., De Pere

   FOURTH TEAM

   Cam Ward, 6-1, so., Marshall

   Riley Bambenek, 6-4, sr., Gale-Ettrick-Trempealeau

   Austin Malone-Mitchell, 5-11, jr., Milwaukee King

   Peter Drummond, 5-11, sr., Racine Lutheran

   Wally Ellenson, 6-5, sr., Rice Lake

   HONORABLE MENTIONS

   Deonte Burton, jr., Milwaukee Vincent

   Larry Fitzgerald, sr., Milwaukee Pius

   Arroyo Edwards, sr., Milwaukee King

   Jarvis Garrett, jr., West Allis Central

   Luke Fischer, jr., Germantown

   Josh Mongan, sr., Germantown

   Diamond Stone, fr., Whitefish Bay Dominican

   Stephen Pelkofer, sr., Whitnall

   Jake Ricciardi, sr., Waukesha North

   Randy Strutz, sr., Somers Shoreland Lutheran

   Seth Mortag, sr., Brookfield Central

   Jordan Payne, sr., Racine Park

   Nathan Tanguay, jr., Mukwonago

   David Neis, sr., Benton

   Jared Rear, sr., Belleville

   Shane Wimann, jr., Wisconsin Dells

   Conner Kowalkowski, sr., Stoughton

   Austin Arians, sr., Madison Edgewood

   Tanner Plomb, sr., East Troy

   Luke Rothe, sr., Watertown Luther Prep

   Brandon Staffeil, sr., DeForest

   Joe Tagarelli, sr., Waunakee

   Nick Arenz, sr., Onalaska

   Connor Kaiser, sr., Bangor

   Reggie Kujak, sr., Blair-Taylor

   Connor Morovits, sr., Prairie du Chien

   Ethan Grimsled, sr., Seneca

   Kyle Cody, sr., Chippewa Falls McDonell

   Ben Best, jr., Drummond

   Matt Gretzlock, sr., Clayton

   Ryan Benoy, sr., Baldwin-Woodville

   Austin Hawkins, jr., Auburndale

   Elliot Ashbeck, sr., Marshfield

   Erick Weis, sr., Tri-County

   Brian Kraegenbrink, sr., Prentice

   Andreas Ezer, sr., Antigo

   Cody Wichmann, jr., Pulaski

   Jordan Poydras, sr., De Pere

   Turner Botz, Jr., Little Chute

   Jason Miller, Sr., Kaukauna

   Trevor Krizenesky, Sr., Brillion

   Devin Yurk, sr., Sheboygan North

   Brad Prinsen, sr., Oostburg

   Zach VanEngen, sr., Sheboygan Falls

   Drew Binversie, sr., Valders

   (Copyright 2012 by The Associated Press.  All Rights Reserved.)

 

Sports

Sports

The leading sports coverage in central Wisconsin! From high school sports, to the Badgers and the Packers and everything in between, we have you covered. We are also your official Packers station.

More>>

Powered by Frankly